Koncert Kamila Bednarka zakończył Jarmark św. Dominika
Tradycyjnie paradą rozpoczyna się pierwszy dzień Jarmarku św. Dominika.
755 lat minęło od pierwszego Jarmarku św. Dominika w Gdańsku. Choć zawsze gościł wielu kupców i był chętnie odwiedzany przez mieszkańców i przyjezdnych, nigdy nie liczył tylu kramów i nie odwiedzało go tylu gości co ostatnio. Dlaczego wciąż warto odwiedzać tę imprezę?
Czy wybierasz się na Jarmark św. Dominika?
Sprawdź szczegóły dotyczące Jarmarku św. Dominika
Uroczyste otwarcie w sobotę
Oficjalne otwarcie jarmarku rozpocznie się w sobotę, o godz. 12 na przedprożach Ratusza Głównego Miasta

Koncert Brodki i fajerwerki z okazji rozpoczęcia 755. Jarmarku św. Dominika
Jednak największą atrakcją pierwszego dnia jarmarku będzie koncert Brodki, która wystąpi na Targu Węglowym o godz. 21.30. Tradycyjnie po koncercie na zakończenie pierwszego dnia jarmarku odbędzie się pokaz sztucznych ogni.
Co czeka nas w niedzielę?
Jarmark to też miejsce, w którym można dostać perełki z różnych stron kraju i świata.
fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl
Natomiast o godz. 21 na Targu Węglowym wystartuje koncert artystów Fisz Emade Tworzywo.
Darmowy dojazd na jarmark
Kogut to oficjalny symbol Jarmarku św. Dominika.
fot. Maciej Warowny/trojmiasto.pl


- W ten sposób miasto wykorzystać chce potencjał parkingów przy stadionie i Amber Expo. - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. - Systematycznie staramy się wyprowadzać ruch z centrum i to rozwiązanie może nam w tym pomóc. Chcemy zachęcać i przyzwyczajać kierowców do rozwiązań, które w dłuższej perspektywie i większej skali spowodują korzyści dla wszystkich.
Przekazanie kluczy - to jeden z symboli rozpoczynającego się Jarmarku św.Dominika.
Trasa darmowej linii obejmie: Parking Amber Expo - ul. Żaglowa - ul. Marynarki Polskiej - ul. Jana z Kolna - ul. Wały Piastowskie - ul. Podwale Grodzkie - ul. Wały Jagiellońskie - ul. Okopowa - ul. Wały Jagiellońskie - ul. Podwale Grodzkie - ul. Wały Piastowskie - ul. Jana z Kolna - ul. Marynarki Polskiej - ul. Żaglowa - Parking Amber Expo.
Szczegółowy rozkład jazdy dostępny jest na stronie: zkm.pl
Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga roku 1260, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Na sierpniowe Jarmarki do gdańskiego portu zawijało ponad 400 okrętów z najróżniejszymi dobrami. Pośród nich znajdowały się francuskie i hiszpańskie wina, jedwab, konfitury, przyprawy korzenne, cyna, angielskie sukna, bursztyn, czeskie szkło, toruńskie pierniki i rosyjskie futra. Zewsząd przybywali cyrkowcy, akrobaci, kuglarze i trupy aktorskie. Podobnie jest i dziś. Uliczki zapełniają się grajkami i barwnymi postaciami, pośród których prym wiedzie karmazynowy kogut - symbol Jarmarku św. Dominika. Na swoich kramach rzemieślnicy, artyści i antykwariusze oferują przedmioty, na które nigdzie indziej nie trafimy - stare, ciekawe, rzadkie, zadziwiające, potrzebne i całkiem niepotrzebne. Imprezę co roku odwiedzają miliony gości. Jarmark św. Dominika rozpoczyna się zawsze w ostatnią sobotę lipca i trwa 23 dni.
Koncert na sto par rąk na największym bębnie świata