Wiadomości

Handmade - rynek nie rozpieszcza pasjonatów

Torebki Utulaka są wykonane techniką filcowania ma mokro z wełny merynosa. Przygotowanie torebki zajmuje około sześciu godzin. Marlena Pisarczyk- autorka, po cichu marzy, aby zająć się tylko rękodziełem, niestety to nie taka prosta sprawa.
Torebki Utulaka są wykonane techniką filcowania ma mokro z wełny merynosa. Przygotowanie torebki zajmuje około sześciu godzin. Marlena Pisarczyk- autorka, po cichu marzy, aby zająć się tylko rękodziełem, niestety to nie taka prosta sprawa. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Patrząc z boku, możemy pomyśleć, że wybrali przyjemne życie i łatwe pieniądze. Do tego dużo wolnego czasu, a ich praca poza zarobkiem daje bonus w postaci dużej satysfakcji. Jak się okazuje tylko ostatnie stwierdzenie jest prawdziwe, reszta dla osób, które zajmują się rękodziełem jest jedynie marzeniem, które potrafi długo czekać na realizację.Czy zdarza Ci się kupować rękodzieło?

tak, bardzo często. Wolę takie rzeczy niż seryjną produkcję 20%
chciał(a)bym częściej, ale ładne rzeczy sporo kosztują 56%
rzadko podobają mi się takie wyroby 13%
zdecydowanie nie, nie podoba mi się rękodzieło 11%
zakończona Łącznie głosów: 232
Zaczyna się różnie. Z potrzeby zmiany, kiedy świat twardego biznesu bardziej męczy niż spełnia. Od dostrzeżenia niszy, którą można wypełnić swoimi zdolnościami i pomysłami. Zaraz za tym stoi potrzeba wyrażenia siebie i zmaterializowania swoich pomysłów.

Jeszcze kilka lat temu Monika Branicka pracowała w międzynarodowej firmie. Kiedy poczuła, że potrzebuje odpoczynku od poważnego biznesu pomyślała o tworzeniu biżuterii. Wybór był naturalny, bo od kiedy pamięta miała do niej słabość. Stworzyła markę Branicka Art i zaczęła od produkcji z gotowych elementów. Szybko okazało się, że to za mało.

- Postanowiłam nauczyć się sztuki jubilerstwa od profesjonalistów. Przez trzy lata uczestniczyłam w zajęciach projektowania i tworzenia biżuterii pod okiem prawdziwych mistrzów - opowiada Monika.
Zamiast pracy na etacie ma swoją wymarzoną jednoosobową firmę, w której zajmuje się wszystkim: od projektowania, tworzenia, po fotografowanie i sprzedaż.


Kiedy Matylda miała niecałe trzy lata namalowała pierwszy rodzinny portret. Po tym jak trafił na koszulki rodziców, spodobał się znajomym. Po kilku rakietach i kotach na zamówienie Monika Piotrowska, mama Matyldy, pomyślała: spróbujmy. I w pełnym wymiarze zajęła się rozwijaniem Familove, czyli rodzinnej firmy, w której obecnie ośmioletnia Matylda projektuje grafikę, a rodzice zajmują się wyprodukowaniem i sprzedażą rzeczy.

- Matylda robi nam niezłe zapasy, mamy całą tekę jej prac do wykorzystania na przyszłość. Możemy też powiększać rodzinę, żeby utrzymać ciągłość firmy - śmieje się Monika
Małgosia Chłopecka, założycielka Mineral Stones zaczynała od przygotowywania biżuterii dla siebie, z czasem zaczęła ją tworzyć dla rodziny i przyjaciół, potem urodziły się dzieci i pojawił się pomysł, że to może być świetny pomysł na własny biznes. Urlop wychowawczy był prawdziwym wyzwaniem połączenia opieki nad dwójką małych dzieci, zajmowania się domem i rozwijania swojej firmy.

- Udało się! Choć nie wiem jak potoczą się losy firmy, bo handmade to bardzo trudny kawałek chleba. Szczególnie jeśli ktoś tak jak ja zaczyna od zera, sporo czasu zajmuje "rozpędzenie" firmy i jej wypromowanie - mówi Małgosia.
Michał Kałużyński na co dzień uczy języka polskiego, jakiś czas temu zaskoczyło go, że dzieci w świetlicy tak lubią kolorowanki. Potem chciał przywieźć córce prezent z gór i wpadł na pomysł, że fajnie byłoby pokazać jej miejsca, w których był. Tak zrodził się pomysł stworzenia kolorowanek fabularnych, czyli zabawnych przygód rodziny, w których historia Gdańska i jego charakterystyczne miejsca stają się tłem wydarzeń.

- Jarmark to mój pierwszy test. Firma wystartowała w lipcu. Pierwszy nakład poszedł do kilkunastu księgarni. Poza kolorowankami tłumaczonymi na angielski i niemiecki, mam jeszcze pocztówki do kolorowania z Gdańska - opowiada Michał
Na stoisku z wełną i filcem sprzedają trzy dziewczyny. Marlena Pisarczyk, Alicja KarskaAgnieszka Baaske. Wszystkie ukończyły gdańskie ASP. Agnieszkę na drutach uczyła robić babcia, ale wtedy nie widziała w tym nic ciekawego. Na studiach Projektowania Wzornictwa z musu zaprojektowała pierwszą czapkę. I nagle wciągnęło ją. Stworzyła własną markę Prulla i od ośmiu lat zrobiła około tysiąca czapek i kominów. Marlena jest grafikiem z wykształcenia, ale zawsze ciągnęło ją w stronę wzornictwa. Kiedy pierwszy raz zetknęła się z filcem, zupełnie zwariowała na jego punkcie. Zafascynowała ją plastyka materiału. Dopiero jak dopracowała swój kunszt do perfekcji zdecydowała się wyjść ze swoim produktem do szerszego grona. Choć marzy jej się zajmowanie tylko Utulakiem - marką którą stworzyła, cały czas pracuje też zawodowo.


Weronika Kordzińska-Śniegota jest mamą, już nie tak małego Maksa. Od zawsze miała artystyczne zacięcie, ale to urodzenie dziecka sprawiło, że zdecydowała się zacząć. Tak powstała marka MMZ by WerkArt od nazwy bloga Mama Mniej Zapracowana, który prowadzi Weronika. Jej kultowym produktem są malowane zabawki, jednak od jakiegoś czasu to czapki i ubrania dla dzieci cieszą się największym zainteresowaniem.

- Maks był testerem wszystkich rzeczy. Dzięki temu widziałam czy są wygodne, nie spierają się i są trwałe. Moja firma ma dwa i pół roku. Od roku pracuję intensywnie nad promocją i obecnie jestem na dobrej drodze do tego aby wszystko fajnie się rozkręciło - opowiada Weronika.
Zajmowanie się rękodziełem wygląda z boku jak praca marzeń. Z jednej strony własna firma, z drugiej możliwość wyrażania siebie. A tak naprawdę to kilkuetatowa praca, trudne początki i brak pewności jak będzie zmieniał się rynek.

- Handmade w moim wydaniu to samodzielna praca we wszystkich aspektach tego biznesu. Ze względów ekonomicznych zajmuję się projektowaniem biżuterii, sprowadzeniem materiałów, wykonaniem, robię też za fotografa, który przygotowuje zdjęcia na stronę i grafika, który obrabia je tak, żeby były atrakcyjne dla klientów. Wyliczając dalej, odpowiadam na zapytania klientów, czasem jestem ich doradcą modowym, kiedy chcą dobrać biżuterię do gotowej stylizacji i wreszcie zajmuję się wysyłaniem zamówień i całą stroną finansową biznesu - wymienia Małgosia Chłopecka.
To co zaskakuje podczas rozmów z osobami związanymi z rękodziełem to ich olbrzymie zaangażowanie czasu i uwagi w wykonywane rzeczy. Bardzo rzadko handmade daje samowystarczalność. Najczęściej przez dłuższy czas wymaga łączenia z pracą etatową lub wsparciem bliskich. Szczególnie przy produkcjach, które wymagają dużych nakładów czasu i drogich materiałów.

Każda osoba, która zaczyna zajmować się rękodziełem zderza się też z problemem wyceny swoich rzeczy. Znalezienie płaszczyzny, na której pogodzimy włożony wkład z tym ile skłonny będzie zapłacić klient wcale nie jest takie łatwe. Jeśli dopiero rozwijamy swoją markę, może okazać się, że słabo wychodzimy na stosunku ceny do wytworzonej jakości.

- Rzeczy muszą być droższe niż w sieciówkach, tego nie da się przeskoczyć. W końcu każda z nich jest robiona ręcznie i wcale nie zajmuje to mało czasu - wyjaśnia Weronika z MMZ.
- Niestety sama widzę, że moje wyceny są wciąż realnie zbyt niskie w stosunku do włożonej pracy i kosztów materiałów. Ale co ważniejsze, są w zasięgu osób, którym zależy na wysokiej jakości oraz doceniają pracę ręczną. Wierzę, że z czasem, gdy marka zacznie być rozpoznawalna, słynna z jakości - ceny urosną - twierdzi Agnieszka
Co jest kluczem do sukcesu?
Bezsprzecznie jest to jakość i kontakt z klientem. Te dwa czynniki sprawiają, że zakup nie jest jednorazowy, że firma w ramach marketingu szeptanego jest polecana kolejnym osobom.

- Ważne jest żeby wychodzić do ludzi i samodzielnie sprzedawać swoje produkty na targach czy jarmarkach. Kto lepiej niż my opowie o naszych rzeczach? Dzięki temu poznajemy też naszych klientów, słuchamy ich opinii, wkraczamy do świata rzeczywistego z wirtualnego, bo na co dzień większość z nas prowadzi sprzedaż głównie przez Internet. Klienci także mają z tego korzyści. Mogą, np. bezpośrednio z nami negocjować ceny - opowiada Monika z Familove.

Opinie (49) 4 zablokowane

 • Niektóre hendmejdy naprawdę są warte dużo więcej, ale... trzeba trafić na tego, który doceni (jego gust).

  • 27 5

 • (10)

  Badziew za masakryczną cene wyprodukowany przez znudzone pracą w korporacji bezglutenowo~lewackie pancie i ich mężów z brodami .

  • 66 124

  • Hipsterka się realizuje... (6)

   ...ale lądowanie będzie twarde. Jak sprzedać tyle towaru, żeby ZYSKU było z tego 3-4 tys/mies?

   • 17 7

   • Za 3-4 tys. to ja nawet szydełka nie wyjmuję.

    • 11 4

   • Trzeba być głupim albo złodziejem, żeby w tym kraju siedzieć za 6 tysięcy miesięcznie. (3)

    • 11 5

    • Powielasz bezmyślnie. (2)

     A jej chodziło o odpowiedzialne stanowiska w ministerstwach, bo tam ludzie od których zależą miliony zarabiają właśnie takie pieniądze. I nic dziwnego że najlepszych taka pensja nie przyciągnie. I w efekcie wszyscy na tym tracimy bo trafiają tam często miernoty i podejmują złe decyzje.

     Po prostu powiedziała prawdę w oczy, jak to ona.

     • 8 1

     • (1)

      Ale to ona współtworzy organizację która od 8 lat rządzi. To niech przedstawi projekt ustawy, która te pensje podniesie. Taka wypowiedź w ustach kogoś pełniącego władzę jest mega niestosowna, podobnie jak urzędujący minister mówiący o tym, że państwo którym kieruje istnieje tylko teoretycznie.

      • 6 2

      • Ale nie byla wypowiedzia publiczna

       I miala sto procent racji, taka kasa to jest dla pociotkow i miernot z ukladu. Specjalistom trzeba zaplacic kilkakrotnie wiecej, zeby na tym poziomie cos robili.

       • 2 0

   • Jesli z zawodu jestes corka lub synkiem, to takie problemy sa ci obce.

    • 0 1

  • źle z Tobą

   ciekawe kto pisał tę opinię? Sfrustrowana bezrobotna czy suka z korpo, która nie cierpi wszystkich i wszystkiego dookoła ?

   • 2 4

  • Oj co się przejmujesz

   Idź do Chińczyka, za pińć złotych ci sprzeda :P

   • 3 0

  • ;)

   Dobry troll ;)

   • 0 0

 • Produkcja masowa

  No to teraz cała Polska włóczki , kłębki , druty , filce w ręce i robimy siano !

  • 21 9

 • niby fajnie

  Ja wiem ze teraz nawet walonki mogą być modne ale jak patrze na fotografie tych filcowych kapci to jednak nieco słabo mi sie robi....

  to wszystko to takie etno-sretno. Włóczka i filc i kwieciste chusty. Brak w tym jakiejś świeżości jakiejś wizji czy pomysłu a tylko widać sentymenty do przeszłości.

  • 35 6

 • Świetny pomysł z kolorowankami :)

  Życzę powodzenia :)

  • 52 1

 • fajnie że ktoś ma pasję i może jeszcze na tym zarobić

  Dla mnie jednak większość hendmejdów, DIY itp. jest dziwna, nie pasuje mi ich design, estetyka, nie są jakoś specjalnie np. funkcjonalne czy wytrzymałe, a cenowo wiadomo nie będą konkurować, nawet żeby jakiś lans czy prestiż był kupując coś takiego, ale też nie. To jest nisza, ze specyficznymi produktami trafiającymi do wąskiej grupy odbiorców.

  • 25 4

 • Owszem - ladne rzeczy, ale ceny z kosmosu. (2)

  Promujecie sie na jarmarku z takimi cenami? To slabo.

  • 16 15

  • chcesz kupić i marudzisz że drogo czy narzekasz byle narzekać?

   stworzenie "byle kolczyka" to nie 15 min tylko średnio 3-6h pracy. Licząc tylko dyche za godzine pracy to kolczyki powinny kosztować ok. 50zł i tyle kosztują.

   • 20 2

  • Zmień jarmark

   Na każdym bazarze znajdziesz śliczności made in China i ubranka made in Turkey albo Malaysia. Do koloru - do wyboru. Tanio jak barszcz. A na bazar z rękodziełem nie wracaj.

   • 1 1

 • Bardzo szanuję ludzi z inicjatywą, którzy zamiast narzekać, biorą się za biznes, dużo ryzykując ale nie bojąc się wyzwań.

  Natomiast to, czego nie szanuję i mnie irytuje, to dopisywanie "ideologii" to biznesu - gdy czytam tekst "inspiruje nas pasja" lub podobny rzeczowy bełkot, to mi się robi niedobrze.
  W powyższym artykule rzemieślnicy już nie piszą o "pasji", a o trudnym kawałku chleba, problemach i stresach dnia codziennego ich biznesu; i to jest szczere i prawdziwe, a nie lukrowanie słodkim prykaniem.

  Życzę wszystkim bohaterom artykułu samych sukcesów!!

  • 58 2

 • (1)

  No OK, ale ktoś musi za to płacić. Mąż, żona, partner, partnerka, rodzice? Trzeba mieć sponsora, żeby tak sobie wszystko rzucić i zająć się rękodziełem. Sam chętnie zająłbym się bursztynem, ale ... muszę pracować i to nie na etacie, ale "u siebie", tyle że w konkretnej branży.

  • 29 3

  • Znam ten ból, ciężko wyżyć z rękodzieła-bursztynu i nie tylko. Muszę robić na etecie zupełnie w innej branży, a po godzinach spełniam się w biżuterii na zlecenie dla jednej z wiekszych firm na pomorzu, ani jedno ani drugie nie daje możliwości przetrwania.

   • 11 0

 • podziekujcie waszej platformie za dobry start dla biznesu (6)

  Kontrole skarbowe małych przedsiębiorców a przymykanie oka na zach korporacje i banki. ZUS najwyższy w europie i nieprzewidywalne decyzję urzędników zatrudnionych w milionach przez partię tzw liberalną.

  • 39 14

  • Coś tutaj nie halo (3)

   Wczoraj p.premier głośno mówiła że jest super kolorowo i czysto i buduje się dużo . Także , dlaczego jest tak czarno ?

   • 8 4

   • no bo oficjalnie wg platformy to jestesmy ZIeloną Wyspą i gospodarczym Tygrysem Europy (2)

    .... krajem w ktorym zyje sie chyba najlepiej na swiecie.
    Resort dawnej komunistycznej proganday moglby sie uczyc od PO.

    • 8 8

    • Natomiast według PiS (1)

     jesteśmy krajem leżącym w totalnej ruinie, gdzie chłop babą pole orze.
     Więc czyja propaganda jest lepsza?

     • 10 7

     • Polska jest w ruinie tylko jeszcze tego nie widać. Przejdź się po 40-100 tys miasteczkach. Jest lato. Są wakacje. o 23 00 na ulicach jest PUSTO.

      • 2 2

  • nie kłam (1)

   poza tym pamiętaj co robił Ziobro....

   • 3 2

   • A co zrobił ?

    Ze przedsiębiorcom utrudnil życie? Może przypomnij soie, co zrobiła Zyta Gilowska?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

archiwum wiadomości »

Mapa jarmarku

Mapa jarmarku